ارتباط نقطه به نقطه

 

 

خدمات اتصال نقطه به نقطه :

یکی دیگر از خدماتی که شرکت اینترنت امروز برای تکمیل سبد محصولات و خدمات خود به مشتریان ارایه می‌کند، خدمات ایجاد شبکه‌های خصوصی مجازی است. هم‌اکنون طیف گسترده‌ای از سازمان‌ها و موسسات از این بخش از خدمات بهره می‌گیرند، ارایه‌ی این سرویس نیازمند برگزاری جلسات کارشناسی برای شناخت نیاز و در نهایت تهیه طرح فنی مناسب با توجه به شرایط و نیازمندی‌های مشتری‌ست.

 

خدمات نقطه به نقطه (Point To Point) چگونه است  :

خدمات اتصال نقطه به نقطه، امکانی برای انتقال ترافیک خصوصی بر روی شبکه عمومی هستند. به‌طور معمول از اتصال نقطه به نقطه برای اتصال دو شبکه‌ی خصوصی از طریق یک شبکه‌ی عمومی مانند اینترنت استفاده می‌شود. منظور از یک شبکه‌ی خصوصی، شبکه‌ای است که به‌صورت آزاد در اختیار و دسترس عموم نیست. به‌طور معمول، برای پیاده‌سازی اتصال نقطه به نقطه دو یا چند شبکه‌ی خصوصی از طریق یک تونل رمز شده به یک‌دیگر متصل می‌شوند. در واقع به این وسیله اطلاعات در حال تبادل بر روی شبکه‌ی عمومی از دید سایر کاربران محفوظ می‌ماند. اتصال نقطه به نقطه را می‌توان بسته به شیوه‌ی پیاده‌سازی و اهداف پیاده‌سازی آن به انواع مختلفی تقسیم کرد. براساس بسترهای انتقال اطلاعات از جمله اینترنت، ارتباطات بین شهری و داخل شهری و یا بر اساس فناوری‌های به‌کار گرفته شده مانندMPLS ،VPLS ، VLAN ،L2TP و انواع مختلف IP tunnelها و در قالب لایه ۲ و ۳ امکان‌پذیر است. به این وسیله امکان ارتباط شبکه داخلی دو سازمان، یا یک شرکت در سطح یک شهر یا کشور امکان‌پذیر می‌شود. همچنین امکان ارتباط تلفنی از طریق شماره‌های داخلی سازمان از طریق ارتباط مراکز تلفن میسر می‌شود.

به عبارت ساده تر این نوع خدمات میتواند یکپارچه سازی تمام مراکز یک شرکت یا مجموعه هایی که با فواصل دور از هم قرار دارند را انجام دهد، خدماتی از قبیل ارتباط تلفنی داخلی، برقراری اتوماسیون های اداری حسابداری، انتقال تصاویر و … به راحتی از طریق این نوع ارتباط ممکن خواهد شد .